W MUZEUM POŻARNICTWA W OSEREDKU 04.02.2015 r

Utworzono dnia 06.02.2015

Formy wypoczynku mogą być różne, ale wskazane jest, żeby były przemyślane i dobrze zorganizowane (wystrzegajmy się ciągłego siedzenia przy komputerze).

Przyjemnie, ciekawie i w miłym nastroju jedno z wolnych przedpołudni (04.02.2015r.) spędzili uczniowie kl. IV, którzy pod opieką p. Renaty Hałasy, p. Barbary Malec i p. Piotra Hałasy wybrali się do Muzeum Pożarnictwa w Oseredku (pierwsze profesjonalne muzeum na terenie wschodniej Polski). Powstało ono dzięki pasji i staraniom p. Jana Łasochy, wieloletniego komendanta Gminnego Związku OSP w Suścu, emerytowanego strażaka, który znaczną  część swojego życia poświęcił gromadzeniu eksponatów związanych z pracą strażaka dawniej i dziś. W swoich zbiorach muzeum posiada m.in. sikawkę konną z 1891 r., kilka samochodów z lat 60-tych i 70-tych, mundury, hełmy i gaśnice.

Wspomniany p. J. Łasocha i jego syn p. Szczepan Łasocha (obecnie komendant Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Suścu  i strażak PSP w Tomaszowie Lub.) byli naszymi przewodnikami po nowym muzeum. Pan Szczepan w bardzo interesujący sposób opowiadał o sprzęcie zgromadzonym w budynku, a pan Jan, odpowiadając na nasze pytania, ze łzami w oczach powracał do młodych lat.

Bardzo dziękujemy za tę ciekawą lekcję o historii pożarnictwa.

Z muzeum wybraliśmy się do Błudka, gdzie przy pomniku upamiętniającym umęczonych i pomordowanych żołnierzy AK zapaliliśmy symboliczny znicz. Następnym punktem naszego wyjazdu było ognisko zorganizowane w pobliżu kamieniołomów w Nowinach. Pieczone kiełbaski i chlebek smakowały jak nigdy dotąd. Na koniec udaliśmy się na wieżę widokową znajdującą się w pobliżu Suśca. Mogliśmy stamtąd podziwiać piękno terenów na których mieszkamy.

Odrobinę zmarznięci, ale niebywale zadowoleni z wyjazdu powróciliśmy do swoich domów.

Niech ferie trwają dalej!

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.