Uroczystość Patriotyczno -Religijna [12]

Utworzono dnia 18.09.2018

Uroczystość ta rozpoczęła się od odegrania Hymnu Państwowego. Następnie, pani Marta Świderek, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu przywitała wszystkich zebranych, nawiązała do wydarzeń związanych z tą uroczystością i poprosiła o zabranie głosu Wójta Gminy Susiec pana Zbigniewa Naklickiego. Pan Wójt powitał wszystkich zgromadzonych oraz przybyłych gości: władze samorządowe, Księdza Proboszcza Parafii Łosiniec Zenona Górę, pana Stanisława Cisło- Sekretarza Powiatu, pana doktora Adama Kornata – Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, delegację Nadleśnictwa Józefów i Tomaszów, funkcjonariuszy Straży Granicznej z Placówki im. ppłk. Wojciech Stanisława Wójcika wraz z Komendantem ppłk. SG Jackiem Kozakiem, Kombatantów, delegację Fundacji im. Grupy Operacyjnej „Śląsk 1939”, przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej i Policji, poczty sztandarowe, dyrektorów, nauczycieli, uczniów i harcerzy z terenu naszej gminy.

Pan Wójt przypomniał historię tamtych wydarzeń, a następnie oddał głos zaproszonym gościom. Jako pierwszy wystąpił pan Stanisław Cisło, który odczytał list Marszałka Województwa Lubelskiego. W dalszej kolejności, ppłk. SG Jacek Kozak, przedstawił bieg walk wrześniowych z 1939r., które miały miejsce w pobliskich lasach. Przypomniał o odwadze i oddaniu bohaterów tamtych wydarzeń. Na koniec wystąpień historycznych, głos zabrał pan dr  Adam Kornat.

Następnie, funkcjonariusze PSG z Lubyczy Królewskiej wraz  przedstawicielami II Rajdu Rowerowego szlakiem I Korpusu Ochrony Pogranicza, złożyli wieniec pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy I Korpusu Ochrony Pogranicza.

Po zakończeniu wystąpień historycznych, uczniowie naszej szkoły przedstawili montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej. Uczniów przygotowały panie Barbara Malec i Bogusława Mandziuk.

Kolejnym punktem uroczystości, było odprawienie przez księdza kanonika Zenona Górę Mszy świętej w intencji poległych żołnierzy.

Na zakończenie obchodów 79. Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i Bitwy pod Tomaszowem Lubelskim zostały złożone wieńce i znicze pod pomnikiem na Cmentarzu Wojennym.

M. Syta -Koper

Utworzono dnia 18.09.2018, 22:05