Niezwykli goście w naszej szkole

Utworzono dnia 03.12.2023

Pan Rober Rodzik i pan Patryk Krasucki, zapoznali naszych uczniów ze specyfika pracy w kopalni, opowiedzieli o tym jak ciężką i niebezpieczną pracą jest wydobywanie węgla.

Pan Robert, który przybył do szkoły w galowym mundurze górniczym, wyjaśnił  uczniom symbolikę stroju górniczego. Objaśnił kolory i pochodzenie piór w tradycyjnej górniczej czapce zwanej czako. Kolor pióropusza ma znaczenie. Zielony noszą generalni dyrektorzy, a biały zarezerwowany jest dla inżynierów i techników górniczych. Tradycyjny czarny kolor piór przynależny jest górnikom dołowym. Czerwony kolor zakładają członkowie górniczej orkiestry, zaś biało- czerwony orkiestmistrz. Przybliżył uczniom wizerunek patronki górników, św. Barbary i wyjaśnił, iż liczba 29 guzików w mundurze nawiązuje do wieku w jakim zginęła św. Barbara. Pokazał również insygnia górnicze, pamiątki z kopalni oraz  odznaczenia za długoletnią  pracę.

Pan Patryk, przybył do szkoły w roboczym stroju górnika. W ciekawy sposób opowiedział, o tym jak wygląda codzienna praca w kopalni, jaki sprzęt jest wykorzystywany do wydobywania węgla ale również do ratowania życia górników w sytuacjach niebezpiecznych. Zaprezentował uczniom jak używa się m.in. aparatu ucieczkowego. Wyjaśnił co oznaczają kolor górniczych hełmów.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali naszych gości a następnie zadawali wiele pytań dotyczących pracy górników i funkcjonowania kopalni. Na zakończenie spotkania, nasi goście otrzymali serdeczne podziękowania od uczniów i nauczycieli za miłe spotkanie.

Magdalena Syta-Koper

Utworzono dnia 03.12.2023, 09:14