100 LAT NIEPODLEGŁEJ [21]

Utworzono dnia 12.11.2018

W tym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności po 123 latach niewoli. Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Po zakończeniu akademii o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna, włączając się w ogólnopolską akcję NIEPODLEGŁA DO HYMNU odśpiewała hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

Kolejnym punktem obchodów 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości było ognisko patriotyczne, przy którym wszyscy uczniowie i nauczyciele śpiewali pieśni patriotyczne i żołnierskie.

W dniu 11 listopada poczet sztandarowy w osobach: Justyna Portka, Wiktoria Ciećka, Anna Wrześniowska, Julia Mikuła, Karolina Fedurek, Damian Jędrzejewski, Jakub Strumidło pod opieką dyrektor szkoły p. Marty Świderek  i p. Renaty Hałasy reprezentował naszą szkołę podczas Gminnych Obchodów Święta Niepodległości na Mszy Św. za Ojczyznę o godz. 9.00 i podczas Uroczystości w Gminnym Ośrodku Kultury w Suścu. Dodatkowo uczniowie klas V, VI i VIII na forum całej społeczności gminnej, mieli przyjemność zaprezentować montaż słowno – muzyczny  w sposób symboliczny, obrazując losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, kończąc na roku 1918.

Miłym akcentem był także występ laureatów konkursu recytatorskiego w ramach „Talenty Niepodległej”, wśród których był uczeń naszej szkoły - Wiktor Nieścior (uczeń kl.II, przygotowany pod kierunkiem p. Marii Krawiec).

Następnie poczet sztandarowy wraz z "naszymi artystami" sprawnie przemieścił się do kaplicy w Łosińcu, gdzie uroczyście reprezentował szkołę podczas Mszy Św. o godz. 12.00. Nauczyciele p. Maria Krawiec i p. Natalia Bondyra w asyście uczennic kl. VII: Natalia Oberda, Gabriela Kapuśniak, Julia Borowicz, Natalia Wójtowicz przed Mszą Św. poprzypinały wszystkim przybyłym parafianom i gościom symboliczne flagi w naszych  barwach narodowych. Msza Św. odprawiona przez ks. proboszcza Zenona Górę została rozpoczęta wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Po Mszy Św. uczniowie pod kierunkiem p. Magdaleny Syta – Koper, p. Marii Iwanickiej i p. Marty  Burdy zaprezentowali część artystyczną.

Dzień 11 listopada dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Marta Burda

GALERIE:

UROCZYSTOŚĆ SZKOLNA

100 LAT NIEPODLEGŁEJ- SUSIEC

AKADEMIA W KAPLICY W ŁOSIŃCU

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.