Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Szkoła Podstawowa w Łosińcu

 

 

Deklaracja dostepności

Deklaracja dostępności  

Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do Biuletynu Informacji Publicznej http://www.splosiniec.szkolna.net/bip/

  • Data publikacji strony internetowej: [2020-10-19]
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: [2023-07-07]

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej:

  1. Brak jest transkrypcji opisowej niektórych materiałów dźwiękowych.
  2. Brak dostępności wszystkich funkcjonalności za pomocą klawiatury.
  3. Niektóre z zamieszczonych plików to graficzne pliki PDF.
  4. Niektóre informacje przedstawiono jedynie w formie graficznej.
  5. Część zdjęć nie posiada opisu alternatywnego.
  6. Na niektórych stronach brak jest odpowiedniej struktury nagłówkowej artykułów.
  7. Niektóre elementy tekstowe nie mają możliwości zmiany rozmiaru czcionki.
  8. Brak jest możliwości zmiany odstępów między wyrazami lub liniami tekstu.

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

  • Deklarację sporządzono dnia: [2023-07-07]

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.

Skróty klawiaturowe

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Marta Gelmuda, email: m.gelmuda@losiniec.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu  (84) 66 54 214. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności w godzinach pracy szkoły od 7.00 do 15.00.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć do podmiotu skargę na takie działanie.

Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury skargę można złożyć do Rzecznika Praw Obywatelskich https://www.rpo.gov.pl/pl

Postępowanie odwoławcze

Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:

  • organ nadzorujący: Dyrektor Szkoły
  • adres: Łosiniec 23a, 22-672 Susiec
  • e-mail: splosiniec@onet.pl
  • telefon: 84 66 54 214

Dostępność architektoniczna

1. Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenie przez obszar kontroli.

Do budynku szkoły prowadzi główne wejście znajdujące się od ulicy głównej. Jest zadaszone i wykonane z kilku stopni schodowych. Z drugiej strony szkoły od strony boiska jest drugie wejście wykorzystywane w sytuacjach awaryjnych. Znajduje się tam także podjazd przystosowany dla osób niepełnosprawnych umożliwiający wejście do szkoły. Z obu stron drzwi wejściowe do budynku posiadają w świetle ościeżnicy co najmniej: szerokość 0,9 m i wysokość 2 m, a więc są przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dla osób na wózkach dostępne są korytarze i pomieszczenia znajdujące się na parterze (gabinet dyrektora, sekretariat, pokój nauczycielski, sale lekcyjne, stołówka, sala do zajęć specjalistycznych i toalety). 

Wejście główne do szkoły jest ogólnodostępne w godzinach pracy szkoły. Osobami oddelegowanymi do udzielania informacji przy wejściu głównym są  pracownicy obsługi.

2. Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.

W budynku na każdym poziomie znajduje się korytarz, rozpoczynający się klatką schodową. Korytarze, schody i balustrady są wykonane zgodnie z prawem budowlanym. Na schodach zostały zamieszczone kontrastowe pasy przed wejściem na stopnie (na górze i na dole schodów), co ułatwia poruszanie się osobom słabowidzącym.
Wszystkie drogi ewakuacyjne wewnątrz budynku są w odpowiedni sposób oznakowane.

W budynku trzykondygnacyjnym nie ma wind, które umożliwiłyby osobom niepełnosprawnym wjazd na wyższe kondygnacje.

3. Opis dostosowań, np. pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych

Szkoła posiada pętlę indukcyjną przenośną, co poprawia komfort przebywania osobom słabosłyszącym. Szkoła stwarza możłiwość korzystania z lupy cyfrowej dającej powiększenie co najmniej 30-krotne z dostępem do dwunastu trybów koloru dla wyświetlanego tekstu. Szkoła nie posiada platform, informacji głosowych, oznaczeń w alfabecie Braille’a.

4. Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych

Na terenie placówki nie ma parkingu z wyznaczonym miejscem parkingowym dla osób niepełnosprawnych.

5. Informacja o prawie wstępu z psem asystującym

Do szkoły może wejść osoba z psem asystującym lub z psem przewodnikiem. Warunkiem wejścia na teren budynku z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.

6. Informacja o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu.

Na terenie szkoły nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.

 

 

 

 

 

Akty prawne