Wybór imienia szkoły
Wybór imienia Szkoły Podstawowej w Łosińcu jest nierozerwalnie związany z wydarzeniami wojennymi i bohaterami, którzy przelali swoją krew za naszą wolność. Tradycją naszej szkoły od lat było oddawanie czci żołnierzom pochowanym na Cmentarzu Wojennym w Łosińcu. Znajduje się ich tu ok.300 osób należących do Grupy Fortecznej Katowice, wchodzącej w skład Armii Kraków, którym jesteśmy winni pamięć. W dniu 16 maja 2014 r. uczniowie, nauczyciele, rodzice większością głosów (76 na 92), wybrali na patrona szkoły Żołnierzy Armii Kraków.
Dlaczego Żołnierze Armii Kraków naszym patronem?
- Szkoła imienia Żołnierzy Armii Kraków – to wyraz hołdu dla bohaterstwa i patriotyzmu żołnierzy poległych w obronie ojczyzny na łosinieckiej ziemi.
- Zobowiązuje do pamięci o przeszłości, a pamięć ma niezwykłą siłę.
- Pamięć narodowa przechowuje najcenniejsze dla nas wartości i idee.
-To imię łączy pokolenia.
-W pobliżu szkoły znajduje się Cmentarz Wojenny, który od wielu lat jest pod opieką uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
-W rocznicę tragicznych wydarzeń wrześniowych uczniowie przygotowują uroczystości patriotyczne. W uroczystościach licznie uczestniczą mieszkańcy, sprawowana jest Msza święta za poległych żołnierzy.
-Szkoła nosząc takie imię będzie mogła szerzej oddziaływać na przyszłe pokolenia dzieci i młodzieży, ponieważ takie wartości jak: patriotyzm, honor, męstwo i wolność, nigdy nie mogą być zapomniane.
-Chcemy na wzór poległych żołnierzy przyjąć postawę PRAWDZIWYCH PATRIOTÓW.
-Chcemy pokazać jak bardzo jesteśmy im wdzięczni za życie!
-Dzięki ich poświęceniu możemy teraz w spokoju żyć, uczyć się i pracować.
Bądźmy przykładem niezwykłej siły wspomnienia, która okaże się potężniejsza od niszczącego upływu czasu.