UROCZYSTOŚĆ PATRIOTYCZNO RELIGIJNA NA CMENTARZU W ŁOSIŃCU

Utworzono dnia 18.09.2017

Uczestnicy uroczystości zebrali się na parkingu przy kościele w Łosińcu, skąd w asyście Orkiestry Dętej z Łosińca pod batutą Janusza Kiecany i pocztów sztandarowych przemaszerowali na cmentarz Wojenny w Łosińcu.
Po przybyciu na miejsce odegrano Hymn Państwowy.
Otwarcia uroczystości dokonała Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu, Pani Marta Świderek. Następnie Wójt Gminy Susiec, Zbigniew Naklicki przywitał wszystkich zebranych, a w szczególności zaproszonych gości: Poseła na Sejm RP Pana Mariusza Grada, Panią Annę Rusikoń - Wierbol, władze powiatu, samorządu gminnego, kombatantów, strażników granicznych z Placówki Straży Granicznej w Lubyczy Królewskiej na czele z komendantem ppłk. Jackiem Kozakiem, delegację Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski i Józefów, dyrektorów szkół i instytucji z naszej gminy, nauczycieli, delegację Fundacji im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939 - ze sztandarem 75 Pułku Piechoty z Chorzowa, harcerzy, szkolne poczty sztandarowe i rodziców. W dalszej części wystąpienia przedstawił krótką historię walk pod Łosińcem i Tomaszowem Lub.
W kolejnym punkcie uroczystości ppłk. Jacek Kozak, Komendant Placówki Straży Granicznej w Lubyczy Królewskiej, przedstawił rys historyczny walk wrześniowych z 1939 r.
Po wystąpieniu dokonano poświęcenia ufundowanej przez niego pamiątkowej tablicy z napisem:

„Żołnierzom I Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza pod dowództwem ppłk. Wojciecha Stanisława Wójcika, którzy 20 września 1939r. w krwawej Bitwie pod Łosińcem walczyli z niemieckim najeźdźcą w obronie Ojczyzny i niepodległość Polski.
Cześć ich pamięci. Chwała bohaterom”

Po ceremonii uczniowie naszej szkoły przedstawili cześć artystyczną, którą przygotowały p. Maria Krawiec i p. Marta Burda.
Następnie ks. kanonik Zenon Góra odprawił Mszę Św. poświęconą poległym żołnierzom.
Po zakończeniu Mszy przybyłe delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem.
Na tym uroczystość zakończono.

Marta Burda

Utworzono dnia 18.09.2017, 22:25

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Wszystkich: 208443