Uczniowie z klas I-III na wycieczce

Utworzono dnia 19.10.2016

„Kresowa Osada” to miejsce, gdzie magiczny świat dawnych Kresów urzeka swym pięknem i zaprasza do przeżycia niezapomnianej przygody, pełnej radości, smaku dawnych potraw, nauki i aktywności fizycznej”

W ramach wycieczki dzieci uczestniczyły w warsztatach rzemieślniczych ,,makrama” oraz kulinarnych „Kresowe jadło” (wypiek  placków na sodzie). Warsztaty te były poprzedzone pogadanką na temat życia i pracy naszych przodków. Dzieci w ramach warsztatów wykonały ze sznurka sizalowego  ,,kwiaty dla mam" wyrobiły i upiekły a później zjadły z masłem, miodem lub dżemem pyszne placki.

Kolejnym etapem była lekcja muzealna w Galerii Lokalnej Historii. W multimedialnym muzeum prezentowana były ekspozycja dotycząca wypraw hetmana Sobieskiego na czambuły tatarskie oraz wirtualna przebieralnia w stroje z tamtej epoki. Znajdowały się tam także eksponaty z huty szkła kryształowego.

Następnie uczniowie udali się na wspólny obiad do restauracji na terenie obiektu. Po posiłku był czas wolny na zakup pamiątek….

Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer po ścieżkach rezerwatu „Czartowe Pole”  znajdującego się niedaleko Suśca. Zwalone drzewa, liczne wodospady, naturalny porządek przyrody to walory przyrodnicze tego miejsca. Dzieci z radością  pokonywały kolejne stopnie drewnianych schodów, pomostów podziwiając szum rzeki Sopot i piękną, jesienną przyrodę wokół.

Charakterystycznym obiektem na trasie była pozostałość dużego niegdyś zakładu przemysłowego Ordynacji Zamojskiej wybudowanego w połowie XVIII w. Ta prężnie działająca niegdyś papiernia, postawiła po sobie tylko niewielki fragment muru, przypominający o jej latach świetności. Celem dalszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Pożarnictwa w Oseredku. Dzieci poznały tutaj bogactwo zbiorów muzealnych związanych z pracą strażaka. Obejrzały prezentację multimedialną na temat ,,Numery alarmowe. Jak zachować się w razie pożaru”. Na koniec wycieczki  w nagrodę dla dzieci za skupienie, wytrzymałość, zadowolenie i uśmiechy na twarzach  czekało ognisko i pieczenie kiełbasek! Trzeba przyznać, że były bardzo smaczne!

Zmęczeni ale zadowoleni i pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do domu.

Opiekę nad dziećmi sprawowali: p. Maria Krawiec. p. Renata Hałasa i p. Piotr Hałasa

Maria Krawiec

Wycieczka w obiektywie - zdjęcia - pan Piotr Hałasa