HISTORIA BLIŻEJ NAS... [13]

Utworzono dnia 06.10.2018

W trakcie niecodziennej lekcji historii, przedstawił uczniom okoliczności powstania Armii Kraków. Przybliżył nam działania, które miały miejsce w okolicach Łosińca, Maził, Suśca  i Tomaszowa Lubelskiego. W trakcie prezentacji, opowiadał o najważniejszych osobach w Armii Kraków oraz            o jednostkach, które wchodziły w jej skład. Zaznaczył, że jej dowódcy zostali odznaczeni najwyższym wojskowym odznaczeniem ORDEREM VIRTUTI MILITARI, przyznawanym za wybitne zasługi bojowe. Podkreślił, że byli to najdzielniejsi z najdzielniejszych. Ponadto, zapoznał nas  z elementami umundurowania żołnierzy.

Na koniec tej ciekawej historycznej lekcji, pan dr Wojciech Grobelski wyraził słowa uznania,    skierowane do Pani Dyrektor Marty Świderek oraz naszych uczniów, za to, że dbamy o miejsce pamięci jakim jest Cmentarz Wojenny w Łosińcu. Nadmienił, że „ pamięć o bohaterach będzie trwała tak długa jak będą pamiętały o nich następne pokolenia”. Na zakończenie ppłk. Jacek Kozak wspomniał o odwadze i patriotyzmie płk. Wójcika, który pomimo poniesionych strat w ludziach           i nierównej walce, nie poddał się i ruszył na odsiecz Lwowa. Niestety, bez powiedzenia.

Serdecznie dziękujemy panu dr Wojciechowi Grobelskiemu i ppłk. Jackowi Kozakowi za obecność         i podzielnie się  z nami swoją wiedzą. Obiecujemy pielęgnować nie tylko Cmentarz Wojenny                 w Łosińcu ale także pamięć o tych, którzy oddali swoje życie za Polskę ponieważ: „NARÓD KTÓRY NIE ZNA SWOJEJ PRZESZŁOŚĆI NIE MA PRZYSZŁOŚCI”.

Magdalena Syta-Koper

Utworzono dnia 27.09.2018, 20:41