DĄB NIEPODLEGŁOŚCI POSADZONY (6)

Utworzono dnia 15.05.2018

Na naszej kameralnej uroczystości gościliśmy wyjątkowych gości: Wójta Gminy Susiec – Pana Zbigniewa Naklickiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski – Pana Leszka Dmitrocę, Proboszcza Parafii Łosiniec – ks. Zenona Górę, Przewodniczącego Rady Gminy Susiec – Pana Leszka Ważnego i Przewodniczącego Rady Rodziców – Pana Wiesława Oberdę.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, Dyrektor szkoły Pani Marta Świderek powitała zaproszonych gości, nauczycieli, uczniów oraz  pracowników szkoły a następnie przedstawiła ideę spotkania. Następnie głos zabrali także Goście, m.in. Pan Zbigniew Naklicki i Pan Leszek Dmitroca, który odczytał list skierowany do społeczności szkolnej od Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Pana Jerzego Sądla. Również na ręce Pani Dyrektor, został złożony certyfikat potwierdzający fakt, iż sadzonka dębu szypułkowego jest oryginalnym potomkiem najsłynniejszego w Polsce pominka przyrody – dębu Bartka.

Dąb został posadzony przez zaproszonych gości, Panią Dyrektor oraz przedstawicieli poszczególnych klas, którzy rzucili przysłowiową „łopatę ziemi”. Podsumowaniem uroczystości była część artystyczna o tematyce patriotycznej w wykonaniu uczniów klas  IV – VII pod opieką p. Magdaleny Syta – Koper i p. Marty Burda.

Dąb Niepodległości to roślina trwała, o którą należy dbać, by silnie się zakorzeniła i przyniosła owoce. Drzewa te, stanowiące dziękczynne wotum naszych przodków za przywróconą niepodległość, nierzadko przetrwały do dziś jako blisko stuletni świadkowie ważnych dla naszego narodu wydarzeń.

Wolności nie da się przecież odzyskać w jeden dzień. Żeby stworzyć trwały, mądry naród należy budować Wspólnotę.  Tak jak nasi przodkowie wybijali się na niepodległość i wykuwali granice, tak naszym obowiązkiem jest cierpliwe budowanie i konsekwentne dbanie o wielowiekową tradycję. Bo każde działanie, każda najdrobniejsza aktywność, nawet jeśli swym zasięgiem obejmuje jedną szkołę, drużynę czy osiedle, to element budowania wielkiej Polski.

Zasadzony dąb ma stanowić pamiątkę nie tylko bohaterskiej przeszłości polskiego narodu, jest także symbolem wspólnych działań łączących pokolenia.

M. Burda

M.Syta-Koper