BIWAK "KU NIEPODLEGŁEJ" [22]

Utworzono dnia 25.11.2018

Celem spotkania było przybliżenie naszym uczniom działalności harcerstwa oraz integracja z 60 DH: „ Per aspera ad astra” z Tomaszowa Lub.       Program został bardzo ciekawie i atrakcyjnie zaplanowany przez instruktorów: Elżbieta Dziuba, Anna Bartnicka, Aneta Kita, Krystyna Ściborska, Janina Cyc, Tomasz Kubka, Daniel Jędrzejewski, Marta Świderek. Naszych uczniów i harcerzy wspierała dh Marta Burda.

W piątek o godz. 18.00 wszyscy uczestnicy biwaku stawili się na zbiórce organizacyjnej w SP Łosiniec, na której został omówiony i    przedstawiony plan zajęć:

18.30 – zakwaterowanie

19.00 – podział na zespoły i zajęcia w grupach

(nauka piosenek harcerskich i patriotycznych, gry i zabawy integracyjne)

21.00 – kolacja

22.00 – obrzędowe ognisko

(Nasi uczniowie zobaczyli w jaki sposób rozpala się ognisko, Kuba Muca został mianowany „strażnikiem ognia” i musiał czuwać, aby ognisko nie zagasło. Wysłuchaliśmy gawędy związanej z ZHP i byliśmy świadkami przyrzeczenia harcerskiego, które złożyła dh Aleksandra z 60 DH. Następnie zaśpiewaliśmy kilka piosenek i „iskierką przyjaźni” zakończyliśmy spotkanie przy ognisku)

23.00 – cisza nocna

( Różne „wydarzenia” bywają podczas ciszy nocnej, więc po godz. 24. 00. zarządzono alarm nocny, po którym szybciutko należało wyjść na zewnątrz budynku by w zwartym szyku, z zapalonymi pochodniami, udać się na Cmentarz Wojenny. Tam wysłuchaliśmy krótkiej historii związanej z tym miejscem, odśpiewaliśmy hymn harcerski, zapaliliśmy znicze – oddając w ten sposób hołd poległym żołnierzom)

07.00 – pobudka

07.30 – gimnastyka poranna

8. 00 – śniadanie

9.00 – porządkowanie klas, łazienek, szatni

10.00 – gra terenowa

( Gra polegała na tym, iż każdy zastęp, a było ich pięć, musiał zameldować się poszczególnym instruktorom na pięciu punktach i wykonać określone zadanie min. udzielić pierwszej pomocy, przedstawić symbole narodowe, zaprezentować symbole harcerskie, prawo harcerskie, poszukać dobrego szpiega, rozpalić ognisko, odnaleźć nagrody oraz wykonać tematyczny plakat. Zwyciężył zastęp nr 1, drugie miejsce zajęły pozostałe zastępy.)

11.30 – podsumowanie biwaku

( Na kończącym biwak apelu uczniowie i harcerze otrzymali pamiątkowe plakietki oraz okolicznościowe kartki pocztowe. Na zakończenie odśpiewano hymn harcerski i puszczono iskierkę.)

12.00 – wyjazd z Łosińca.

(Szkoda, że tak szybko mija czas…)

Dziękujemy Instruktorom „Szarej lilijki” za zorganizowanie naszym uczniom możliwości doświadczenia: na czym polega praca zespołowa, czym jest odpowiedzialność za kolegę, koleżankę, wyjście na dwór – kiedy już się zasypia, poznanie nowych przyjaciół oraz utrwalenie tematyki patriotycznej.

Marta Świderek

GALERIE:

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Wszystkich: 208494